Dodatki zwiększające produktywność

Visual Studio 2010 to produkt potężny i bardzo wygodny. Świetnie wspomaga pracę programisty. Co jednak jeżeli brakuje mu funkcjonalności lub chcemy ułatwić sobie pracę? Visual Studio 2010 posiada wbudowany mechanizm pluginów (w oparciu o .net-owy MEF) pozwalający na zwiększanie jego funkcjonalności. Te, które instaluje praktycznie automatycznie po zainstalowaniu środowiska na nowej maszynie to (kolejność alfabetyczna):

Go To Definition

Mały dodatek, który ułatwia nawigowanie po kodzie – szczególnie przydatne gdy nasz projekt składa się z więcej niż 250 linii.

ItalicComments – kolejny mały dodatek, który powoduje, że komentarze są pochyłe. Zwiększa to trochę czytelność (wg. mnie) – warto spróbować.

PowerCommands for Visual Studio 2010 oraz Productivity Power Tools dwa dodatki, które instaluje zawsze i równocześnie obydwa. Dodają kilkanaście małych usprawnień pomagających w pracy. Jedne z przydatniejszych to Open Command Prompt wywoływane z drzewka projektu, które uruchamia Visual Studio Command Prompt w folderze, który zawiera nasz projekt; komplementarny do tego Open Containing Folder otwiera Windows Exporer-a w odpowiednim folderze – również uruchamiane z poziomu Solution Explorera.

Małe pinezki na kartach pozwalają przypinać karty, dodatkowo karty mogę być kolorowane wg. projektów a dodatkowo przypięte karty mogą pojawiać się na innym poziomie niż pozostałe. Te dwa dodatki dodają dużo więcej takich małych usprawnień. Warto je zainstalować szczególnie że nic to nie kosztuje (podobnie jak wcześniej wymienione).

Na powyższym zrzucie z ekranu, po lewej stronie widać działanie dodatku VS10x Code Map, który dodaje listę metod i pozwala na łatwiejszą nawigację po nich. Bardzo przydatne jeżeli mamy panoramiczny monitor oraz wiele metod w jednym pliku.

Jeżeli chcesz zainstalować, któreś z powyższych dodatków należy otworzyć manager dodatków w Visual Studio (Tools->Extensions Manager) i w zakładce online galery po prostu je wyszukać.

Oczywiście przedstawione tutaj dodatki to nie jedyne. Wręcz przeciwnie to nawet nie 1% tych, które są dostępne w galerii. Z ciekawszych warto wspomnieć o edytorze T4, zestawie wzorów architektury dla diagramu warstw oraz oczywiście o ReSharperze – narzędziu niestety płatnym ale wartym każdego $. Resharper pozwala na olbrzymie przyspieszenie pracy przez wsparcie programisty w nieciekawych czynnościach typu wyciąganie interfejsów, tworzenie typu dziedziczącego czy przenoszeniu kodu pomiędzy plikami i poprawianie namespaceów. Wszystko za pomocą prostego skrótu klawiszowego – Alt+Enter. Niestety Resharper nie jest darmowy ale 30-dniowa wersja próbna pozwala na zapoznanie się z nim.